Fundacja

PoczątkiFun­da­ció FC Bar­ce­lo­nada­tu­je się na rok 1994. W swoim początko­wym okre­sie działalności, or­ga­ni­za­cja funk­cjo­no­wała w świa­do­mości społeczeństwa po­przez or­ga­ni­zo­wa­nie różnego ro­dza­ju społecz­nych, kul­tu­ral­nych czy spor­to­wych wy­da­rzeń. Fun­da­cja była ide­al­nym środ­kiem dla klubu to pro­mo­wa­nia różnych akcji wśród ludzi, zy­skując po­par­cie członków klubu oraz ki­bi­ców Barcy. Do­ta­cje były głównie wy­ko­ny­wa­ne przez duże firmy w kraju, które z cza­sem stawały się ho­no­ro­wy­mi człon­ka­mi, part­ne­ra­mi czy obej­mo­wały pa­tro­nat nad fun­dacją.

Praw­dzi­wym przełomem był rok 2006, kiedy to Fun­da­cja roz­poczęła nowy etap i stała się nieodłączną częścią FC Bar­ce­lo­na. Główną zmianą i de­cyzją jaka została podjęta to prze­zna­cza­nie 0,7% wpływów klubu do wspie­ra­nia pro­gra­mów i pro­jek­tów fun­da­cji. Dzięki temu, udało się wzmoc­nić współpracę z UNI­CE­Fem, UNE­SCO i UNHCR/ACNUR. Dzięki tej ak­tyw­ności, klub został uho­no­ro­wa­ny człon­ko­stwem w ECO­SCO (Rada Społecz­no-Go­spo­dar­cza Na­ro­dów Zjed­no­czo­nych).

Misja

MisjąFun­da­ció FC Bar­ce­lo­najest pro­mo­wa­nie cha­rak­te­ry­stycz­ne­go mo­de­lu społecz­ne­go po­przez roz­wój so­li­dar­ności, działalność kul­tu­ralną i edu­ka­cyjną (za­rów­no na własną rękę jak i w ra­mach współpracy) w celu kon­so­li­da­cji społecz­ne­go za­an­gażowa­nia Barcy jako „Więcej niż klub” w Ka­ta­lo­nii i na świe­cie, nadając mu wyjątkowy wy­miar w skali glo­bal­nej.

Cele

Głów­ny­mi ce­la­mi Fun­da­cji są:

Pro­mo­wa­nie i wspie­ra­nie działań w za­kre­sie zwal­cza­nia skraj­ne­go ubó­stwa i cho­rób, które wpływają przede wszyst­kim na dzie­ci oraz na rzecz edu­ka­cji dla wszyst­kich i równości płci, jak prze­wi­dzia­no w Mi­le­nij­nych Ce­lach Roz­wo­ju (MDG).

Pro­mo­wa­nie i ofe­ro­wa­nie narzędzi do wspie­ra­nia wartości sporu wśród dzie­ci ta­kich jak wysiłek, sza­cu­nek, przy­jaźń i to­le­ran­cja za­rów­no na po­zio­mie szkol­nym jak i w cen­trach spor­to­wych i wy­po­czyn­ko­wych.

Wspie­rać i zachęcać działania skie­ro­wa­ne na nor­ma­li­zację społeczną osób niepełno­spraw­nych, imi­gran­tów i in­nych grup zagrożonych wy­klu­cze­niem społecz­nym.

Przy­czy­nia­nie się do roz­wo­ju kul­tu­ry, obro­ny wartości cy­wil­nej, wolności i de­mo­kra­cji, które za­wsze de­fi­nio­wały nasz klub i hi­sto­rię na­sze­go kraju.

Pro­pa­go­wa­nie spor­tu wśród młodzieży i aka­de­mic­kie­go kształcenia spor­tow­ców będących częścią in­sty­tu­cji Barca.

Wspie­rać i po­ma­gać eme­ry­to­wa­nych za­wod­ni­ków klubu, któ­rzy two­rzy­li i nadal sta­no­wią część hi­sto­rii na­sze­go klubu.

So­li­dar­ność i współpraca

Dzięki tej branży pro­gra­mów pro­wa­dzo­nych przezFun­da­ció FC Bar­ce­lo­naopie­kuńczy i społeczny wy­miar klubu jest skon­so­li­do­wa­ny, glo­ba­li­zując za­an­gażowa­nie klubu, który po­przez różne ini­cja­ty­wy trosz­czy się o osoby, które po­trze­bują najwięcej po­mo­cy, szcze­gól­nie narażone dzie­ci i ich śro­do­wi­ska społeczne.

Pro­gra­my wchodzące w skład tego działu zostały utwo­rzo­ne przez Fun­dację FCB i są to: XICS (Między­na­ro­do­wa Sieć Cen­trów So­li­dar­ności) i JES (Dni Spor­to­wej So­li­dar­ności).

XICS

Sport musi być rów­nież sys­te­ma­tycz­nie włączany do pro­gra­mów po­mo­cy dla dzie­ci, a zwłasz­cza tych, które żyją w ubó­stwie, pośród cho­rób i kon­flik­tów– Kofi Anan, siód­my Se­kre­tarz Ge­ne­ral­ny ONZ.

Zgod­nie ze słowami Kofi Ania­na, Fun­da­cja stwo­rzyła pro­gramXarxa In­ter­na­cio­nal de Cen­tra So­li­da­ris(Między­na­ro­dową Sieć Cen­trów So­li­dar­ności – XICS), któ­re­go głównym celem jest utwo­rze­nie do­dat­ko­wych cen­trów na różnych kon­ty­nen­tach, ofe­rujących wspar­cie w za­kre­sie szkol­nic­twa, opie­ki zdro­wot­nej, po­mo­cy psy­cho­społecz­nej i dostępuj do spor­tu i re­kre­acji dla naj­bar­dziej po­trze­bujących dzie­ci. Pro­gram ten rów­nież bie­rze pod uwagę kwe­stie równości płci.

Sport i oby­wa­tel­stwo



Upra­wia­nie spor­tu i wartości od­po­wie­dzial­ne­go oby­wa­tel­stwa idą w parze ze spor­to­wym dy­chem, co jest naj­szla­chet­niej­szym wy­ra­zem, że sport jest rów­nież ro­dza­jem od­po­wie­dzial­ności cy­wil­nej, która po­win­na funk­cjo­no­wać we wszyst­kich dzie­dzi­nach ak­tyw­ności społecz­nej.

Sport i oby­wa­tel­stwo jest prze­ka­zem, który był po­pu­la­ry­zo­wa­ny w la­tach 30. przez ów­cze­sne­go pre­zy­den­ta Bar­ce­lo­ny – Jo­se­pa Su­ny­ola, na łamach swo­jej ga­ze­tyLa Ra­mo­laoraz przez Pom­peu Fabrę – prze­wod­niczącego Unii Ka­ta­lońskiej Fe­de­ra­cji Spor­tu (UFEC). Obaj pa­no­wie, byli wiel­ki­mi en­tu­zja­sta­mi i obrońcami roz­po­wszech­nia­nia spor­tu jako społecz­nej stra­te­gii mającej na celu wzmoc­nie­nie po­czu­cia oby­wa­tel­skiej od­po­wie­dzial­ności.

Wartości, w które wie­rzy­li ówcześnie Su­ny­ol i Fabra, wie­rzy obec­nie Fun­da­cja FC Bar­ce­lo­na. Uważa się, że wartości związane z du­chem spor­tu, za­an­gażowa­niem i po­stawą, które cha­rak­te­ry­zują do­bre­go spor­tow­ca, są po­dob­ne do tych, które ob­ser­wu­je się u przykład­ne­go oby­wa­te­la. Człon­ko­wie Fun­da­cji są prze­ko­na­ni, że wartości ducha spor­to­wej ry­wa­li­za­cji są wartościami od­po­wie­dzial­ności oby­wa­tel­skiej, a więc sport ma eks­tre­mal­nie po­zy­tyw­ny wpływ na życie i so­cja­li­zację.

Fun­da­cja zgro­ma­dziła sze­reg pro­gra­mów w ra­mach ogól­ne­go tytułu akcji „Sport i oby­wa­tel­stwo”, które zostały po­dzie­lo­ne na czte­ry grupy.

Edu­ka­cja i sport

Dzięki pro­gra­momEdu­ka­cja i sport, Fun­da­cja wspie­ra edu­kację spor­tową oraz roz­prze­strze­nia to na cały świat. Trud­no znaleźć w sfe­rze wartości oby­wa­tel­ski lep­sze przykłady niż te w spo­rcie. W społeczeństwie, takie wartości jak: wysiłek, wy­trwałość, po­ko­ra, uprzej­mość, sza­cu­nek, po­czu­cie spra­wie­dli­wości i uczci­wości, koleżeństwo, praca zespołowa, od­po­wie­dzial­ność i za­an­gażowa­nie na rzecz wspól­nych celów są po­wie­la­ne w spo­rcie w spo­sób wyjątkowo wyraźny.

Pro­gra­my edu­ka­cyj­ne

Fun­da­cja Pro­gra­mów Edu­ka­cyj­nych, jest in­stru­men­tem, które za­pew­niają sys­te­mo­wi oświa­to­we­mu, na­uczy­cie­lom, ro­dzi­nom ogrom­ne narzędzia edu­ka­cyj­ne opar­te o sport, które mają ogrom­ny po­ten­cjał na­ucza­nia.

Pierw­szy z tych pro­gra­mów dostępny on­li­ne na­zy­wa się „Ju­ga-la!” (Za­graj w to!) w Ka­ta­lo­nii i „¡Juégala!” w Ame­ry­ce Łacińskiej oraz Hisz­pa­nii.

Sport

Pro­gra­my fun­da­cji trak­tujące o duchu spor­to­wej ry­wa­li­za­cji są stwo­rzo­ne do upo­wszech­nia­nia spor­tu pod względem edu­ka­cji mo­ral­nej młodych spor­tow­ców, a tym samym usku­tecz­niając środki po­zy­tyw­nej so­cja­li­za­cji.

Pierw­szy pro­gram nosi tytuł „Fem equip, fem ciu­tat” (Graj­my jako zespół, żyjmy razem). Jest to model zarządza­nia oby­wa­tel­ski­mi wartościami i bu­do­wa­nia świa­do­mości o ta­kich wartościach w lo­kal­nych klu­bach spor­to­wych.

Opie­ka społeczna i jedność

Sport uczy nas so­li­dar­ności, pracy zespołowej i za­sa­dy, że nigdy nie po­win­niśmy zo­sta­wiać na­szych ko­le­gów z tyłu. To oczy­wiście ma rów­nież za­sto­so­wa­nie w społeczeństwie.

Sza­cu­nek, koleżeństwo, uczci­wość i spra­wie­dli­wość – wartości, które uczy­my się w spo­rcie są nie­zgod­ne z dys­kry­mi­nacją czy ubliżaniem innym z po­wo­du ich od­mien­ności.

Poza bo­iskiem, na­szym zespołem jest nasza ro­dzi­na, praca, ko­le­dzy w szko­le, sąsie­dzi, ro­da­cy czy cała ludz­kość. To jest zespół dla któ­re­go gramy nawet jeśli upra­wia­my sport.

Pro­gra­my jedności skie­ro­wa­ne są do imi­gran­tów jak cho­ciażby „Tots Co­lors” (Wszyst­kie ko­lo­ry). Tur­nie­je spor­to­we mają na celu zwal­cza­nie po­staw i działań, o któ­rych mówi się niechętnie bądź są od­mien­ne od kul­tu­ro­wej i et­nicz­nej różno­rod­ności.

W do­dat­ku, ini­cja­ty­wy takie jak „Un somni per un regal” (Ma­rze­nie jako pre­zent) umożliwia spor­tow­com z różnych sek­cji FC Bar­ce­lo­na i członkom klubu wspie­ra­nie dzie­ci, które są chore lub społecz­nie mar­gi­na­li­zo­wa­ne, po­przez po­da­ro­wa­nie im za­ba­wek czy prze­ka­za­nie im ich osobiście w szpi­ta­lach.

Słowa i sztu­ka

Sport jest częścią kul­tu­ry. Stąd, or­ga­ni­za­cja taka jak FC Bar­ce­lo­na i jej Fun­da­cja nie może stać z boku postępu kul­tu­ral­ne­go.

Fun­da­cja bie­rze udział w pro­gra­mach, które mają na celu wspie­ra­nie kul­tu­ry w naj­szer­szym tego słowa zna­cze­niu, po­nie­waż jest pod­sta­wo­wym ele­men­tem jakości życia i spój­ności społecz­nej, w ludz­kim szczęściu i jakości ko­eg­zy­sten­cji.

Pro­gram pro­mujący czy­ta­nie książek na­zy­wa się „Lle­tres al Camp” (Camp Nou i li­te­ra­tu­ra) i między­na­ro­do­wa na­gro­da dzien­ni­kar­ska imie­nia Vázqu­eza Mon­talbána jest efek­tem tego działania. Przy­zna­wa­na jest od 2004 roku, w dwóch ka­te­go­riach: dzien­ni­kar­stwo spor­to­we oraz dzien­ni­kar­stwo kul­tu­ro­we i/lub po­li­tycz­ne.

Ba­da­nie, roz­wój i in­no­wa­cje

W tej dzie­dzi­nie, Fun­da­cja po­ka­zu­je swoje za­an­gażowa­nie na rzecz postępu na­uko­we­go i dąży do do­ko­na­nia przełomów w ba­da­niach, by przy­czy­nić się do po­pra­wy wie­dzy, zdro­wia i do­bro­by­tu społeczeństwa.

Fun­da­cja ma dwa kie­run­ki badań w tej dzie­dzi­nie:

- Cho­ro­by serca
- Pa­to­lo­gie mięśni i ścięgien

W obu przy­pad­kach, pro­jek­ty są nakreślone i roz­wi­ja­ne w ścisłej współpracy z służbami me­dycz­ny­mi FC Bar­ce­lo­na.

Po­nad­to, Fun­da­cja pro­wa­dzi także serię kon­fe­ren­cji, for czy roz­mów przy okrągłym stole, by dys­ku­to­wać o pro­ble­mach związa­nych ze spor­tem.

So­ju­sze z ONZ

Fun­da­cja FC Bar­ce­lo­na zna­lazła bar­dzo ważnych part­ne­rów w swo­ich działaniach na rzecz dzie­ci. Trzy agen­cje Na­ro­dów Zjed­no­czo­nych wy­ra­ziło chęć połącze­nia sił z fun­dacją: UNI­CEF, UNE­SCO i UNHCR/ACNUR. Wszy­scy razem idą w myśl frag­men­tu klu­bo­we­go hymnu „tots units fem força” (razem jesteśmy silni).

UNI­CEF

Po­ro­zu­mie­nie będzie obowiązywało przy­naj­mniej pięć lat, na mocy któ­re­go klub prze­ka­zu­je półtora mi­lio­na euro rocz­nie na pro­jek­ty wy­bra­ne przez Fun­dację i UNI­CEF, mające na celu wspie­ra­nie naj­bar­dziej po­trze­bujących dzie­ci.


UN­CE­SCO


Fun­da­cja dąży do zwiększe­nia świa­do­mości, jak dużą rolę od­gry­wa sport w edu­ka­cji i roz­wo­ju młodych ludzi. Pięcio­let­nie po­ro­zu­mie­nie nie za­wie­ra fi­nan­so­we­go wspar­cia, a opie­ra się na wspól­nym za­an­gażowa­niu i two­rze­niu no­wych pro­gra­mów po­mo­cy.


UNHCR/ACNUR

Przez trzy lata, będą uru­cha­mia­ne pro­gra­my w obo­zach dla uchodźców na całym świe­cie. Umowa rów­nież nie za­wie­ra żad­ne­go wkładu fi­nan­so­we­go, ale zo­bo­wiązuje obie or­ga­ni­za­cji do po­zy­ski­wa­nia wy­ma­ga­nych za­so­bów do re­ali­za­cji pro­jek­tów.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości