Camp Nou

Kartoniada na stadionie podczas Gran Derbi w sezonie 2010/11

Camp Nou, El Nou Es­ta­di del Fut­bol Club Bar­ce­lo­na- sta­dion piłkar­ski w Bar­ce­lo­nie, na któ­rym swoje mecze do­mo­we roz­gry­wa FC Bar­ce­lo­na. Jego całko­wi­ta po­jem­ność to109 815 osób, jed­nak wy­mo­gi FIFA ogra­ni­czają tę liczbę do 99 354. Jest największym tego typu obiek­tem w Eu­ro­pie i jed­nym z naj­wiek­szych na świe­cie, więc nie bez po­wo­du na­zy­wa­ny jestŚwiątynią Fut­bo­lu. Ki­bi­ce jed­nak nie na­zy­wają w ten spo­sób sta­dio­nu tylko z po­wo­du jego wiel­kości, ale też - a może przede wszyst­kim - z po­wo­du nie­zwykłych wy­da­rzeń, ja­kich był miej­scem od swo­je­go po­wsta­nia w roku 1957.

Pod­sta­wo­we in­for­ma­cje:

Po­jem­ność całko­wi­ta:109 815
Po­jem­ność zgod­na z wy­mo­ga­mi FIFA:99 354
Wy­mia­ry bo­iska:105 x 71
Pierw­szy mecz:24 września 1957 roku prze­ciw­ko re­pre­zen­ta­cji War­sza­wy
Czas bu­do­wy:1954 - 1957
Koszt bu­do­wy:1,2 mln do­la­rów
Ważne wy­da­rze­nia:Mi­strzo­stwa Świata 1982; tur­niej piłkar­ski Igrzysk Olim­pij­skich 1992; finał Ligi Mi­strzów 1998/99 Man­che­ster Uni­ted - Bay­ern Mo­na­chium 2:1;finał Pu­cha­ru Eu­ro­py 1989AC Milan - Ste­aua Bu­ka­reszt4:0; finał IO 1992Hisz­pa­nia - Pol­ska 3:2

Mapa sta­dio­nu:

1- wejście na sta­dion i sklep FCBo­ti­ga,

2- Mu­zeum Klubu im. Joana Gam­pe­ra i wejście na try­bunę do­stepną pod­czas zwie­dza­nia sta­dio­nu,

3- try­bu­na ze słynnym na­pi­sem "Mes que un club"

4-Palau Blau­gra­na -hala spor­to­wa po­zo­stałych sek­cji FC Bar­ce­lo­ny,

5-Pista de Gel -lo­do­wi­sko FC Bar­ce­lo­ny,

6- Mini Es­ta­di - sta­dion re­zer­wo­wy, na któ­rym swoje mecze roz­gry­wa FC Bar­ce­lo­na B.

Camp Nou jest siód­mym sta­dio­nem w hi­sto­rii FC Bar­ce­lo­ny. Jego po­przed­ni­ka­mi były: Ve­lo­dro­mo de la Bo­na­no­va, The Hotel Ca­sa­no­vas Gro­und, The Car­re­te­ra D'Horta Gro­und, The Car­rer Mun­tan­der Gro­und, Sta­dion de la calle In­du­stria i Camp de Les Corts, nie­ste­ty zaden z nich już nie ist­nie­je. Główną przy­czyną dla któ­rej zde­cy­do­wa­no się na jego budowę, była zbyt mała ilość miejsc na po­przed­nim obiek­cie - Les Corts, który po ostat­niej prze­bu­do­wie mieścił "tylko" 60 tysięcy wi­dzów. Na dal­sze mo­der­ni­za­cje nie było fun­du­szy, dla­te­go też bar­dziej opłacała się bu­do­wa no­we­go sta­dio­nu, a pomysł na zbu­do­wa­nie owego sta­dio­nu miał Agu­sti Mon­tal.Wy­ko­na­nie pro­jek­tów zle­co­no takim ar­chi­tek­tom jak Mi­tjans, Gar­cia Bar­bon i So­te­res, a kiedy wszyst­ko na pa­pie­rze było już go­to­we, w marcu 1954 roku wszel­kie plany zaczęto wcie­lać w życie. Cała ope­ra­cja wzno­sze­nia trwała trzy ko­lej­ne lata, a kosz­ty jakie prze­zna­czył na nie zarząd, to około 430 mi­lio­nów peset (130 mi­lio­nów kosz­to­wał grunt, a resztę sam sta­dion) czyli ok.1,2 mi­lio­na do­la­rów. Obec­nie nie wy­da­je się to dużo, ale wów­czas były to dość spore pieniądze.

Początkowo sta­dion mógł pomieścić 90 tysięcy wi­dzów, jed­nakże w 1978 roku, za­de­cy­do­wa­no o jego roz­bu­do­wie na ko­lej­ne 20 tysięcy krze­sełek. Co cie­ka­we, czte­ry lata później, w ru­bry­ce "total ca­pa­ci­ty" wid­niała już ma­gicz­na licz­ba 120 tysięcy, dzięki czemu sta­dion Bar­ce­lo­ny był już największym w Eu­ro­pie i dru­gim co do wiel­kości na świe­cie. Camp Nou powiększo­no spe­cjal­nie na Mi­strzo­stwa Świata w Hisz­pa­nii w 1982 roku, choć obec­nie może on pomieścić już "tylko" 109 815 wi­dzów, jed­nak zgod­nie z usta­le­nia­mi FIFA udostępnio­ne jest jesz­cze mniej, bo 98 tysięcy miejsc.

Jeżeli cho­dzi o obiek­ty i miej­sca znaj­dujące się w mu­rach i nie­da­le­kiej oko­li­cy sta­dio­nu, to za­li­czyć do nich możemy między in­ny­mi:loże ho­no­ro­wedla VIP-ów, zarządu klubu, ważnych oso­bi­stości (wszyst­ko to oczy­wiście pod krytą try­buną);Mu­zeum Klu­bo­weim. Joana Gam­pe­ra,sala kon­fe­ren­cyj­naistre­fa mie­sza­na, a także halę spor­towąPalau Blau­gra­na, gdzie mecze roz­gry­wają sek­cje ha­lo­we,Pista de Gel, czyli lo­do­wi­sko,Mini Es­ta­di, czyli drugi sta­dion Bar­ce­lo­ny, gdzie mecze roz­gry­wają re­zer­wy klubu (po dru­giej stro­nie ulicy) oraz sklep -FCBo­ti­ga.

Pa­no­ra­ma Camp Nou:

Pierw­szym spo­tka­niem, jakie FC Bar­ce­lo­na ro­ze­grała na Camp Nou był po­je­dy­nek prze­ciw­ko... re­pre­zen­ta­cji War­sza­wy 24 września 1957 roku. Pierwszą bramkę strze­lił Eu­le­gio Mar­ti­nez, a Barça wygrała 4:2. Pierw­szym me­czem o wy­so­kiej ran­dze był finał Pu­cha­ru Zdo­byw­ców Pu­cha­rów, w któ­rym szkoc­kie Glas­gow Ran­gers po­dej­mo­wało Dy­na­mo Mo­skwa (3:2). Dzie­sięć lat później o to samo tro­feum grała Bar­ce­lo­na ze Stan­dar­dem Liege, kiedy to go­spo­da­rze zwyciężyli 2:1. W tym samym roku, na Camp Nou gościły naj­lep­sze re­pre­zen­ta­cje, biorące udział w Mun­dia­lu '82, roz­gry­wa­nym na bo­iskach Hisz­pa­nii. Ko­lej­nym ważnym me­czem, był ten z roku 1989, kiedy to w fi­na­le Pu­cha­ru Eu­ro­py AC Milan po­ko­nał 4:0 Steauę Bu­ka­reszt. W 1992 roku Camp Nou było miej­scem zmagań olim­pij­czy­ków. I tutaj ko­lej­ny "pol­ski" ak­cent do­tyczący sta­dio­nu, bo­wiem w meczu finałowym tur­nie­ju piłkar­skie­go IO prze­iw­ko re­pre­zen­ta­cji Hisz­pa­nii zagrała Pol­ska. Nie­ste­ty, go­spo­da­rzewy­gra­li3:2, ale sre­bro olim­pij­sie to do tej pory jedno z największych osiągnięć w hi­sto­rii pol­skie­go fut­bo­lu. Ko­lej­nym wy­da­rze­niem za­li­czającym się do tych "najważniej­szych" był mecz między Bay­er­nem Mo­na­chium a Man­che­ste­rem Uni­ted. To jeden z naj­dra­ma­tycz­niej­szych spo­tkań w hi­sto­rii finałów, bo­wiem do 89 mi­nu­ty Niem­cypro­wa­dzi­li1:0, jed­nak w prze­ciągu trzech minut An­gli­cy zdołali strze­lić dwie bram­ki i mecz zakończył się wy­granąCzer­wo­nych Diabłów2:1. Ostat­nim naj­bar­dziej rzu­cającym się w pamięć wy­da­rze­niem byłama­ni­ta, jaką 29 li­sto­pa­da 2010 roku Bar­ce­lo­na spra­wiła Re­alo­wi Ma­dryt.

Camp Nou jest częścią wiel­kie­go klu­bo­we­go cen­trum. Na po­wierzch­ni piętna­stu hek­ta­rów znaj­du­je się hala spor­to­wa mogąca pomieścić niecałe sześć tysięcy wi­dzów, lo­do­wi­sko z try­bu­na­mi na około tysiąc, drugi sta­dion (Mini Es­ta­di, gdzie swoje mecze roz­gry­wa Bar­ce­lo­na B i od­by­wają się zajęcia prak­tycz­ne pierw­szej drużyny) na pra­wie szes­naście tysięcy, par­king, bo­iska tre­nin­go­we, korty te­ni­so­we, po­miesz­cze­nia dla prasy, ma­ga­zy­ny, ga­bi­net od­no­wy bio­lo­gicz­nej, kli­ni­ka, stary bu­dy­nek szkoły dla ju­nio­rów Barçy - La Masíi, klu­bo­we mu­zeum, sklep, a nawetka­pli­ca.


 

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości